Sterydy rodzaje, działanie, skutki uboczne, przeciwwskazania
Zwyrodnienia mogą dotyczyć każdego stawu, choć najczęściej diagnozowane są w obrębie kolan i bioder. Ponadto długotrwałe przyjmowanie sterydów może prowadzić do wtórnej niewydolności nadnerczy czy zaostrzenia choroby, w związku z którą zalecona była sterydoterapia. Osoby, które je zażywają, są częściej agresywne i poirytowane, choć niekiedy mogą mieć wybuchy euforii. Z drugiej strony przyjmowanie anabolików może zakończyć się depresją i próbą samobójczą.
- Dzięki nim zmniejsza się zapalenie, a organizm przestaje atakować własne komórki.
- Jak już zostało wspomniane, to prawda, ponieważ wzrost i rozwój ich organizmu mogą ulegać spowolnieniu.
- Sterydy anaboliczne mogą również zwiększać ryzyko raka jąder, zwłaszcza gdy sterydy są używane w połączeniu z IGF-1.
- Co prawda możliwe jest niwelowanie tego niekorzystnego efektu, ale nigdy nie uda się go usunąć.
- Osobną grupą środków są suplementy zwierające prekursory steroidów, które przez wiele lat w Stanach Zjednoczonych można było nabyć bez recepty.
Ważne miejsce zajmują tu schorzenia należące do chorób reumatycznych, np. Wtedy można zastosować inne leczenie, a więc chory nie musi być skazany na branie leku steroidowego przez całe życie. Jednym ze skutków ubocznych wpływających na wygląd kobiet i mężczyzn przyjmujących sterydy kup anaboliczne jest także nadmierne owłosienie, przy czym u panów głównie na twarzy, torsie i plecach. Z kolei u kobiet możliwe jest miejscowe łysienie – na czubku głowy. Ponadto u kobiet mogą wystąpić trwałe zmiany barwy głosu na niższy, bardziej „męski”. Mężczyźni przyjmujące anaboliki mają bujny zarost na torsie i plecach, lecz nie przybywa im włosów na głowie.
Jak zapobiegać działaniom niepożądanym sterydów?
Najbardziej widoczne działanie sterydów polega na stymulowaniu wzrostu masy mięśni, siły i wytrzymałości. Naturalnym sterydem anabolicznym jest testosteron – męski hormon płciowy. Ale podawanie go bez powodu (wrodzonego lub nabytego niedoboru udowodnionego badaniami medycznymi) niesie wiele niepożądanych działań. W dopingu sportowym natomiast przez sterydy rozumie się grupę związków chemicznych, które mają zdolność sterowania anabolizmem organizmu i które fachowo nazywa się sterydami anabolicznymi. Kortykosteroidy są wykorzystywane w wielu dziedzinach medycyny.
W jakich chorobach stosuje się sterydy?
Ich najważniejszym przedstawicielem jest aldosteron, którego funkcja polega na zatrzymywaniu jonów sodu w organizmie i wtórnym zatrzymaniu wody. Z kolei głównym przedstawicielem glikokortykosteroidów jest kortyzol, wytwarzany podobnie jak aldosteron w korze nadnerczy. Poza zatrzymywaniem soli w organizmie wpływa na gospodarkę glukozy. Kortyzol powoduje zwiększenie jej stężenia, co jest wskazane w reakcji na stres. Chorobę spowodowaną nadmiernym stężeniem kortyzolu nazywamy zespołem Cushinga.
Zmiany w obrębie gospodarki wodno-elektrolitowej związane ze stosowaniem diuretyków, mogą wpływać na termoregulację, poziom potasu, układ sercowo-naczyniowy i układ oddechowy. W przypadku stosowania APED, które wymagają iniekcji, zwiększa się szansa na zanieczyszczenie igły oraz występowania infekcji wirusowych jak HIV, WZW typu B i C. Ponadto istnieją opracowania świadczące o pogorszeniu się działania układu immunologicznego związanym ze stosowaniem dopingu, co może wpływać na zwiększone ryzyko infekcji [1]. W przypadku płci żeńskiej dochodzi do uwidocznienia się cech męskich, zmniejszenia rozmiaru piersi i poziomu tkanki tłuszczowej, oraz obniżenia tonu głosu. Do częstych niepożądanych skutków stosowania APED wśród kobiet należy również nadmierne owłosienie na ciele, oraz łysienie na głowie.